Editörün Notu

Faruk Yalvaç

Spectrum: Journal of Global Studies dergisinin  bu özel sayısı Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde vermiş olduğum Contemporary Political Theorists and International Relations dersini alan öğrencilerimin ders konularından yola çıkarak kaleme almış oldukları makaleleri içermektedir.    Konunun derin felsefi boyutlarının olması, önce çağdaş filozofların görüşlerine hakim olma gereği daha sonra da bunları Uluslararası İlişkiler disiplininin konularına uyarlanması hem cesur hem de çok zor bir çabadır. Çağdaş siyaset kuramı birey, toplum, siyaset kavramlarının yeniden değerlendirildiği çok derin tartışmalara sahne olmaktadır. Bütün makaleler hakemlik sürecinden geçmiştir.  Makalelerin hakemlik süreci çok uzun sürmüştür. Konunun yeni olması ve kapsamlı bir bilgi dağarcığı gerektirmesi nedeniyle şu anda yayınlayamadığımız bazı makalelere hakem bulmak bile mümkün olmamıştır. Bu nedenle henüz hakemliği bitmeyen makaleleri bir sonraki sayıda basmayı planlıyoruz. Ayrıca ek makaleler geldikçe online olarak eklenerek içerik genişletilecektir.

Bu vesile ile makalelerin hakemli süreciyle uğraşan bütün arkadaşlarıma, makaleleri bütünleştirip kontrol eden İnci Bilgin’e, makaleleri okuyup yazım hatalarını düzelten Mustafa Gürsoy’a ve makaleleri siteye yükleyen ve sitenin ayakta kalması için her türlü yardımı esirgemeyen Tekin Baykız’a ayrı ayrı çok teşekkür ederim.

Öğrencilerimi cesaretlerinden ve katkılarından ötürü tebrik eder, özel sayının Çağdaş Siyaset kuramı ve Uluslararası İlişkiler ile ilgilenen bütün araştırmacıların yazılarına ve tartışmalarına açık olduğunu belirtirim.

Prof. Dr. Faruk Yalvaç

Spectrum: Journal of Global Studies

Editör